A projekt története
A projekt előkészítő szakasza lezárult és a beruházás az építkezés szakaszába lép.
A két új blokk területén elkezdődik a talajelőkészítés fontos fázisa, a résfalazás.
A kiadott engedélyekkel teljesültek a Paks II. projekt második, létesítési fázisba lépésének engedélyezési feltételei.
A hosszú gyártási idejű berendezések a létesítés korai fázisában kerülnek majd beépítésre.
Az engedély alapján a létesítéshez kapcsolódó fontos területelőkészítési tevékenység kezdhető meg.
A kiadott engedély fontos lépés az új atomerőművi blokkok létesítésének megkezdéséhez.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kiadja a projekt katasztrófavédelmi engedélyét.
A Paks II. mérnökei beköltöznek a nyáron átadott Erőmű-beruházási Központ épületébe.
A fizikai védelmi terv mindenben megfelel a követelményeknek, a nukleáris hatóság kiadja a Paks II. Zrt. részére a fizikai védelmi engedélyt.
Az Országgyűlés jóváhagyja a hitelmegállapodás módosításáról szóló törvényjavaslatot.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal kiadja az ún. villamosipari létesítési engedélyt a Paks II. Zrt. részére.
A területátadással kezdetét veszi az Erőmű-beruházási Központ kivitelezése.
A Társaság benyújtja a villamos létesítésengedély-kérelmet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz.
A Paks II. Zrt. beadja a létesítményi szintű fizikai védelmi engedély iránti kérelmet az Országos Atomenergia Hivatalhoz.
A Paks II. Zrt. benyújtja a létesítési engedély iránti kérelmet az Országos Atomenergia Hivatalnak.
Kezdetét veszi a Paks II. Atomerőmű területén az első felvonulási épületek kivitelezése.
Felsőfokú továbbképzést indít a Társaság hat egyetemmel együttműködésben Paks II. Akadémia néven.
Elkészül a 22/11 kV-os transzformátorállomás, amely az építési-szerelési munkák végzéséhez szükséges villamosenergia-ellátást biztosítja.
Áder János köztársasági elnök 2019. február 1-i hatállyal Kovács Pált a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkárrá nevezi ki.
Budapesten kerül sor a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet Nukleáris Energia Ügynöksége (OECD NEA) A dekarbonizáció költsége című kiadványának világpremierjére.
Az orosz villamosenergia-rendszerre kapcsolják a Leningrád II. atomerőmű 1. blokkját, amely a Paksra is tervezett új blokktípus úgynevezett referenciablokkja.
Süli János – miután egyeztetett a NAÜ főigazgatójával – bejelenti, hogy a nemzetközi szervezet szakmai támogatást nyújt a projekt megvalósítása során.
A Paks II. Zrt. hivatalosan átadja a munkaterületet a fővállalkozó, a Roszatom konszernhez tartozó ASE Engineering Company számára az első felvonulási létesítmények építéséhez.
Sajtótájékoztató a társaság átnevezéséről (Paks II. Atomerőmű Zártkörűen Működő Részvénytársaság, röviden Paks II. Zrt.) és a vállalat új arculatáról.
A projekttársaság Igazgatóságának elnöke e naptól dr. Mészáros György, vezérigazgatója Lenkei István.
E naptól a telephelyi munkákat és a műszaki területet prof. dr. Aszódi Attila, a vállalkozókkal való kapcsolattartást, az innovációt és a térségfejlesztést Becskeházi Attila felügyeli államtitkárként.
Az MVM Paks II. Zrt.-vel kapcsolatos tulajdonosi jogokat és kötelezettségeket e naptól a két új blokk megépítéséért felelős tárca nélküli miniszter gyakorolja.
Süli János, a paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter leteszi esküjét a Parlamentben.
Az illetékes hatóság, a Pest Megyei Kormányhivatal közzéteszi határozatát az elsőfokú környezetvédelmi engedély másodfokú jóváhagyásáról, jogerőre emelkedéséről.
Az Országos Atomenergia Hivatal kiadja a Paks II. projekttársaság számára a telephelyengedélyt.
Az Európai Bizottság lezárja utolsó, a beruházás állami támogatásával kapcsolatos vizsgálatát. A projekt mindenben megfelel az Európai Unió előírásainak.
Az illetékes hatóság, az Országos Atomenergia Hivatal szervezésében közmeghallgatást tartanak Pakson a telephely-engedélyezés témájában.
Az Európai Bizottság döntése értelmében hazánk az új blokkok létesítésére irányuló kormányközi megállapodás aláírásakor az unió közbeszerzési előírásainak megfelelően járt el.
A projekttársaság benyújtja a telephelyengedély iránti kérelmét az eljáró hatósághoz, az Országos Atomenergia Hivatalhoz.
A Baranya Megyei Kormányhivatal kiadja a környezetvédelmi engedélyt. Ez igazolja: a projekt eleget tesz az unió és hazánk környezetvédelmi és természetvédelmi követelményeinek.
A környezetvédelmi engedélyezési eljárás keretében kilenc közmeghallgatást rendeznek Németország, Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Románia és Ukrajna városaiban.
A környezetvédelmi engedélyezési eljárás részeként közmeghallgatást tartanak Pakson. Az eseményt az eljáró hatóság, a Baranya Megyei Kormányhivatal szervezi.
A Társaság környezetvédelmi engedélyezési eljárás keretében lakossági fórumokat tart a térség 41 településén. A fórumokon összesen több mint 3000 érdeklődő vesz részt.
A projekttársaság benyújtja környezetvédelmiengedély-kérelmét és Környezeti Hatástanulmányát az illetékes hatóság számára.
Az MVM Paks II. Zrt. és a Joint-Stock Company Nizhny Novgorod Engineering Company Atomenergoproekt aláírja a három megvalósítási megállapodást.
Az MVM Paks II. Zrt.-vel kapcsolatos tulajdonosi jogokat és kötelezettségeket e naptól a Miniszterelnökség gyakorolja.
Az Országos Atomenergia Hivatal kiadja az MVM Paks II. Zrt. számára a telephely-vizsgálati és -értékelési engedélyt.
Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. Közgyűlése döntést hoz az MVM Paks II. Zrt. részvényeinek a Magyar Állam részére történő átruházásáról.
Prof. dr. Aszódi Attilát, a BME Nukleáris Technikai Intézet igazgatóját a paksi atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős kormánybiztossá nevezik ki.
Az Országgyűlés jóváhagyja a kapacitás-fenntartás finanszírozását szolgáló magyar-orosz hitelmegállapodást.
Pakson sor kerül az MVM Paks II. Zrt. közmeghallgatására az új atomerőművi blokkok telephely-vizsgálati és -értékelési folyamata engedélyezésének megalapozása kapcsán.
Aláírják a magyar-orosz hitelszerződést, amelynek keretén belül az orosz fél legfeljebb 10 milliárd euró összegű állami hitelt nyújt a magyar fél részére az atomerőmű-beruházás finanszírozására.
Az Országgyűlés 256 igen, 29 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett elfogadja a magyar-orosz atomenergetikai együttműködésről szóló egyezmény kihirdetését szolgáló törvényjavaslatot.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében a felek képviselői aláírják a kormányközi megállapodást két új paksi blokk építéséről.
Önálló projekttársaság létrehozásáról dönt az MVM Zrt. Közgyűlése, az MVM Paks II. Zrt. folytatja majd az új blokk(ok)hoz kapcsolódó munkát.
Elfogadják a következő évtizedek fejlesztési irányait meghatározó Nemzeti Energiastratégiát, amely hosszú távon számol az atomenergia 40-45%-os részarányával a hazai áramtermelésben.
Megkezdi országjáró körútját az interaktív tájékoztató kamion, amelynek feladata az atomenergia hasznosításának és a Paks II. projekt céljainak bemutatása és megismertetése a magyar lakossággal.
Az MVM Csoport megkezdi az új atomerőművi blokk(ok) létesítésének előkészítését. A munka ettől kezdve Lévai-projekt néven fut.
Az Országgyűlés 330 igen, 6 nem és 10 tartózkodás mellett elfogadja azt a határozati javaslatot, amely hozzájárulást ad az új atomerőművi blokk(ok) felépítésének előkészítéséhez a paksi atomerőmű telephelyén.
Az MVM Csoport megkezdi az új atomerőművi blokk(ok) megvalósíthatósági tanulmányának kidolgozását. Az ezzel kapcsolatos munka a Teller-projekt nevet kapja.